Людина – не товар! Протидія торгівлі людьми

Сучасне рабство може торкнутися кожного, не залежно від соціального статусу, віку, статі, освіти. Постраждалі живуть серед нас, але часом залишаються невидимими.За даними ЮНІСЕФ понад 1,2 млн. дітей щороку стають жертвами торгівлі людьми.Понад 160 000 українців постраждали від торгівлі людьми, починаючи з 1991 року (за оцінками МОМ). Департамент боротьби з торгівлею людьми Національної поліції України закликає до співпраці щодо виявлення факту торгівлі людьми, а також наголошує на необхідності бути обачними та розуміти, що примарні пропозиції - це ризик для вашого життя, здоров’я та особистої свободи. Якщо Ваші права на вільне пересування обмежують, негайно звертайтеся за допомогою.

ЗА КОРДОНОМ.
Якщо Ви потрапили у скрутну ситуацію за кордоном, можете звернутися до:
 • Посольств/консульських установ України за кордоном;
 • державних, міжнародних та громадських організацій, що надають допомогу мігрантам, які опинилися у скрутному становищі, і зокрема постраждалим від торгівлі людьми;
 • місцевих правоохоронних органів;
 • організацій української діаспори;
 • інших організації та установ (наприклад, релігійних).

Якщо Вас позбавили документів, консульська установа має докласти зусиль для встановлення Вашої особи та якнайшвидшого повернення до України. Наявність у Вас копії закордонного паспорта значно пришвидшить цей процес.

В УКРАЇНІ.

В Україні надається державна підтримка особам, які постраждали від торгівлі людьми, зокрема соціальна, медична, правова, освітня та матеріальна. Із заявою про необхідність такої допомоги слід звертатись до найближчої місцевої державної адміністрації за місцем проживання.

Контакти в регіонах України можна знайти на веб-сторінці Міністерства соціальної політики України http://www.msp.gov.ua.

Крім того, особи, постраждалі від торгівлі людьми, можуть отримати допомогу через мережу громадських організацій, які працюють по всій Україні. Зателефонувавши на Національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, можна отримати контактну інформацію обласних громадських організацій.

Корисні телефони:
 • Департамент боротьби з торгівлею людьми Національної поліції України:(063) 195 00 58; (098) 481 03 45; (050) 023 46 78
 • Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів:0-800-505-501(безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні);527(безкоштовно з номерів Київстар, МТС, Vodafoneтаlifecell)
 • Гаряча лінія МЗС України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном:(044) 238 16 57
 • Якщо Ви постраждали від торгівлі людьми за кордоном або в межах України, зателефонуйте за телефоном Департаменту боротьби зі злочинами, що пов’язані з торгівлею людьми МВС України:(044) 374 37 79(пн – сб. з 09:00 до 18:00)
 • В екстрених випадках та стосовно розшуку осіб, зниклих за кордоном, можна звертатися на гарячу лінію Укрбюро Інтерполу:(044) 254 98 36(цілодобово)

Кожному, хто потрапив у рабство, можна допомогти та покарати кривдників, але для цього потрібно повідомити відповідніслужби.

Не будьте байдужими, якщо Вам відомий факт торгівлі людьми не мовчіть про це!

Вимоги безпеки життєдіяльності учнів у разі виникнення надзвичайної або аварійної ситуації

 1. Не панікувати, не кричати, не метушитись, чітко й спокійно виконувати команди дорослих, які перебувають поряд.
 2. Зателефонувати батькам, коротко описати ситуацію, повідомити про місце свого перебування.
 3. У разі, якщо ситуація вийшла з-під контролю дорослих, зателефонувати в служби екстреної допомоги за номерами:
 • 101 — пожежна охорона;
 • 102 — міліція;
 • 103 — швидка медична допомога;
 • 104 — газова служба.

Коротко описати ситуацію, назвати адресу, де склалася надзвичайна ситуація, назвати своє прізвище, ім'я, номер свого телефону.

4. 3а можливості покинути територію аварійної небезпеки.

Будьте вкрай обережні, бережіть своє життя та життя своїх близьких! Дотримуйтеся правил безпеки життєдіяльності, привчайте до цього малих дітей! Пам'ятайте: ваше життя – у ваших руках, намагайтеся зробити все, щоб зберегти його.

Безпека руху пішохода.

Перехід дороги.

Якщо на ділянках шляхів відсутні позначені пішохідні переходи, переходити дорогу дозволяється на перехрестях по лінії тротуарів або узбіч у місцях, де вона добре проглядається в обох напрямках, і тільки після того, як пішохід оцінить відстань до транспортного засобу, що наближається, його швидкість і пересвідчитись у відсутності небезпеки. Взимку треба враховувати те, що дорога дуже слизька і для зупинки автомобіля потрібна більша відстань. Також транспортний засіб може несподівано занести в сторону пішоходів. При переході проїжджої частини дороги необхідно переходити дорогу у місцях, позначених спеціальною розміткою або дорожніми знаками „Пішохідний перехід”. Пішоходи, що не встигли завершити перехід всієї проїжджої частини, провинні пропустити транспортний засіб, чекаючи можливості для подальшого руху на острівку безпеки, а за його відсутності – на лінії, що розділяє потоки протилежних напрямків. Продовжувати перехід дороги можна, виконавши ті ж вимоги, які регламентують порядок початку переходу проїжджої частини дороги.

Протипожежна безпека учнів школи під час проведення масових заходів (випускного вечора, вечорів відпочинку, ранків тощо) в приміщенні школи

І. Загальні положення
 1. Інструкція з протипожежної безпеки учнів школи під час проведення масових заходів з учнями (випускного вечора, диско­теки тощо) в приміщенні школи поширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу
 2. Інструкція розроблена на основі Правил по­жежної безпеки для закладів, установ і органі­зацій системи освіти України від 17.12.1998 р. № 800/3240, затверджених наказом Мініс­терства освіти і науки України і ГУДПО МВС України від 30.09.1998 р. № 348/70.
 3. Усі учасники навчально-виховного проце­су повинні знати правила надання першої (долікарської) допомоги при характерних ушкодженнях, мати необхідні знання і на­вички користування медикаментами.
ІІ. Вимоги протипожежної безпеки учнів під час проведення масового заходу (випускного вечора, дискотеки тощо) в приміщенні школи.

1.Вимоги протипожежної безпеки учнів перед початком проведення масового заходу.

 • Перед початком заходу чітко визначити дату, час його проведення.
 • Повторити правила протипожежної безпеки в приміщенні школи, інших установ під час проведення масових заходів
 • Чітко виконувати вимоги класного керівника, чергових учителів, адміністрації школи.
 • Перед початком заходу ознайомитися з порядком евакуації у разі виникнення пожежі, сигналом тривоги та двома евакуаційними виходами, місцем збору після евакуації.
 • Самостійно пересуватися приміщенням школи без дозволу дорослих забороняється.
 • Вхід і вихід із приміщення школи здійснювати тільки за командою дорослих.
 • ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ брати з собою вогненебезпечні предмети, які можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, феєрверки, сигарети, легкозаймисті речовини, вогнепальну рідину тощо).
 • Класний керівник повинен мати із собою аптечку.

2. Вимоги протипожежної безпеки учнів під час проведення масового заходу вшколі.

 • Перед початком заходу бути в зазначеному класним керівником місці, відзначити свою присутність у списку.
 • Вхід до приміщення школи здійснювати тільки за командою класного керівника, чергового вчителя, адміністрації школи.
 • Якщо ти з певних причин не встигаєш на призначений час, слід повідомити телефоном класного керівника про своє спізнення.
 • Під час проведення масового заходу дотримуватися вимог і правил протипожежної безпеки.
 • Під час проведення заходу перебувати в зазначеному класним керівником місці.
 • ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ : застосовувати займисті матеріали, не оброблені вогнезахисними сумішами; застосовувати предмети оформлення приміщень, декорації та сценічне обладнання, виготовлене із займистих синтетичних матеріалів, штучних тканин і волокон (пінопласту, поролону, полівінілу тощо); застосовувати відкритий вогонь (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні тощо); використовувати хлопавки; застосовувати дугові прожектори, влаштовувати світові ефекти із застосуванням хімічних та інших речовин, які можуть викликати загоряння; установлювати стільці, крісла, конструкції тощо, які виконано з пластмас і легкозаймистих матеріалів; захаращувати проходи та аврійні виходи.
 • Не дозволяється брати участь у заході дітям, вдягненим в одяг з легкозаймистих матеріалів, не просочених вогнезахисною сумішшю.
 • Під час масового заходу не наближатися до електроприладів, музичної апаратури, які живляться електрострумом. У разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, іскріння проводки негайно повідомити класного керівника, чергового вчителя, адміністрацію.
 • Не скупчуватися під час проведення заходу біля проходів, входів і виходів, сходів та аварійних виходів у приміщенні школи.
 • Під час проведення заходу не кричати, не свистіти, не бігати, не стрибати, не створювати травмонебезпечних ситуацій прислухатись уважно до вимог класного керівника, чергових вчителів.
 • Після закінчення заходу залишати своє місце і виходити з приміщення школи тільки з дозволу класного керівника, чергового вчителя, адміністрації.

3.Вимоги протипожежної безпеки учнів після закінчення масового заходу в школі.

 • Повідомити класного керівника, чергового вчителя про те, що йдете.
 • Залишаючи місце заходу, подивитися, чи немає там вогненебезпечної ситуації: відкритого вогню, обірваної проводки або її іскріння, тління матеріалу. У разі виявлення зазначених випадків негайно повідомити класного керівника, чергового вчителя або адміністрацію.
 • Після того, як ви дісталися додому, слід обов’язково зателефонувати класному керівнику і повідомити, що з вами все гаразд.
ІІІ. Вимоги протипожежної безпеки в разі виникнення пожежі або аварійної ситуації.
 • Негайно повідомити класного керівника, чергового вчителя, адміністрацію про виникнення пожежі, аварійної ситуації.
 • Чітко виконувати команди класного керівника, вчителя, адміністрації. Не панікувати, не кричати, не метушитися нікуди не відходити від класного керівника. Спокійно йти до запасних виходів.
 • Після евакуації вишикуватися в зазначеному місці і під час переклички зазначити свою присутність для обліку. Нікуди після евакуації без дозволу класного керівника не йти.
 • У разі, якщо непередбачувана ситуація виходить з-під контролю дорослих, терміново подзвонити за номером 101, повідомити про пожежу або аварійну ситуацію, назвати своє прізвище та ім”я та адресу школи, телефон свій або школи. Коротко описати ситуацію: кількість людей, відкритий чи закритий вогонь, характер диму.

Пожежа застала вас у приміщенні

Якщо ви прокинулися від шуму пожежі й запаху диму:
 • Не сідайте в ліжку, а скотіться з нього просто на підлогу
 • Повзіть по підлозі під хмарою диму до дверей вашого приміщення, але не відчиняйте їх одразу
 • Обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо двері не гарячі, то обережно відчиніть їх і швидко виходьте
 • Якщо двері гарячі ― не відчиняйте їх, тим та полум’я не дадуть змоги вам вийти
 • Щільно зачиніть двері та повертайтеся повзком у глибину приміщення і вживайте заходів до порятунку
 • Присядьте, глибоко вдихніть повітря, відчиніть вікно, висуньтеся та гукайте: «Допоможіть, пожежа!»
 • Якщо ви не в змозі відчинити вікно – розбийте скло твердим предметом і приверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду
 • Якщо вам вдалося вибратися через двері, зачиніть їх і повзком пересувайтеся до виходу із помешкання
 • Обов’язково зачиніть за собою всі двері
В усіх випадках, якщо ви в змозі, зателефонуйте «101» і викличте пожежну команду.


Небезпека переохолодження

Постраждати від переохолодження можна навіть при плюсовій температурі. Зокрема погодні умови з температурою нижче +7° С вважаються такими, що можуть спричинити проблеми зі здоров’ям
КОРИСНІ ПОРАДИ:
 • Одягайтеся багатошарово (краще кілька легких светрів (кофт), ніж один теплий)
 • Захищайте відкриті ділянки шкіри
 • Якщо плануєте провести цілий день на морозі, візьміть запасний одяг. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження
 • Не виходьте на мороз голодним
 • Заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці
 • Працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Можна пострибати з ноги на ногу, але не дуже енергійно
 • Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню
КАТЕГОРИЧНО НЕ МОЖНА:
 • Торкатися металу як голими руками, так і язиком. Метал дуже добре проводить тепло, а отже миттєво забирає його у вас, і у місці зіткнення може виникнути обмороження
 • Вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидкої втрати тепла. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин
ПЕРША ДОПОМОГА:
Перша допомога при переохолодженні не складна: зігрійтеся, посидьте у теплому приміщенні кілька годин, поїжте (краще щось висококалорійне)

У разі обмороження:

 • Не можна чіпати обморожені ділянки тіла
 • Якщо одяг мокрий, зніміть його і загорніться у теплі простирадла та ковдри
 • Ні в якому разі не зігрівайте уражені тканини тіла гарячою водою або біля батарей опалення
 • Обов’язково пийте якомога більше рідини, будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові.
 • Прийміть знеболювальні та негайно зверніться по кваліфіковану допомогу.

ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ПРЕДМЕТІВ?

При виявленні вибухонебезпечного предмета або предметів, схожих на них, необхідно:

 • припинити всі види робіт в районі виявлення вибухонебезпечного предмета,
 • у жодному разі не чіпати його і тим більше намагатися розібрати;
 • організувати огородження або охорону місця знахідки;
 • вивести всіх сторонніх від місця знаходження боєприпасів;
 • запам’ятати дорогу до того місця, де була виявлена знахідка, і поставити застережний знак;
 • на місці знаходження вибухонебезпечного предмета не можна користуватися засобами радіозв’язку, мобільними телефонами, тому що вони можуть спровокувати вибух;
 • відійшовши на безпечну відстань, негайно повідомити в оперативно-рятувальну службу ДСНС району,міста за номером «101», міліцію «102», органи місцевої виконавчої влади;
 • побачивши спалах або звук вибуху, потрібно негайно сховатися чи лягти на землю, навіть знаходячись на значній відстані від місця вибуху, тому що можливе поранення осколками.

ТЕРОРИЗМ - НЕБЕЗПЕЧНИЙ ЧИННИК УКРАЇНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА

Терор, тероризм - ці слова все частіше ми чуємо по радіо і з екранів телевізорів, читаємо на сторінках газет і журналів. Потужні вибухи, навмисні підпали, захоплення заручників тощо - все це є проявами терору - політики залякування, оскільки здійснюються замахи на життя й здоров'я людей, зростає масштаб терористичних актів, для яких характерні великі людські жертви, посилюється жорстокість дій терористів.

Досить поширеним явищем є телефонне хуліганство, яке іноді можна розглядати і як форму тероризму.

Якщо ви відчули, що вам дзвонять із злими намірами, зберігайте спокій і не видавайте своїх емоцій: той, хто дзвонить, чекає від вас саме емоційної відповіді. При отриманні інформації по телефону рекомендується:

 • не класти передчасно слухавку;
 • з’ясувати вимоги аноніма та інформацію про характер погрози;
 • уважно вислухати й за можливістю записати вимоги;
 • спробувати під час розмови визначити стать, вік, особливості мови особи, яка зателефонувала;
 • запропонувати повторити вимоги, поставити уточнюючі запитання про характер погрози, місце й час її реалізації, мотивувати аноніма надати якнайбільше інформації про вчинення терористичного акту;
 • установити мотиви дій аноніма, поставити запитання про цілі, які переслідує анонім, запропонувати інші шляхи вирішення його вимог;
 • обов’язково звернути увагу на фонові звуки (шум вулиці, машин, які проїжджають, музику та інше, що допоможе в подальшому визначити місце, звідки здійснено дзвінок);
 • закінчуючи розмову з анонімом, повторити основні моменти бесіди з нам;
 • після завершення розмови повідомити про погрозу в правоохоронні органи.
Рекомендації щодо дій населення в разі виявлення підозрілих предметів, що можуть бути використані для вчинення терористичного акту

1. У разі виявлення підозрілого предмета, схожого на вибуховий пристрій, рекомендується:

 • не торкатися до підозрілого предмета, не підходити й не пересувати його; утримуватися від куріння, використання засобів радіозв’язку, у тому числі й мобільного;
 • за можливості забезпечити охорону підозрілого предмета й небезпечної зони;
 • сповістити про небезпечну знахідку будь-який орган місцевої влади,
 • чергові служби правоохоронних органів з наданням інформації про характерні ознаки знайденого предмета, місце його розташування.

2. Основні характерні ознаки, що вказують на можливу належність підозрілого предмета до вибухового пристрою:

 • залишені в громадських місцях (транспорті) без нагляду валізи, пакунки, коробки тощо;
 • зовнішня схожість предмета на боєприпаси, піротехнічні, освітлювальні вироби;
 • наявність у предмета антени з радіоприймальним пристроєм, годинникового механізму або електронного таймера;
 • наявність у предмета запаху гасу, розчинника, хімічних матеріалів тощо;
 • наявність у дверях, вікнах будь-яких сторонніх предметів, закріплених за допомогою дроту, ниток, важелів, шнурів тощо.

Пам’ятайте! Зовнішній вигляд предмета може приховувати його справжнє призначення. Найчастіше для вибухових пристроїв використовуються звичайні сумки, пакети, згортки, коробки, іграшки і т. ін.

Рекомендації щодо дій населення в різних конкретних ситуаціях

Як діяти, якщо ви потрапили на вулиці в перестрілку?

Відразу ж ляжте і озирніться, виберіть найближче укриття і проберіться до нього, не піднімаючись у повний зріст. Укриттям можуть слугувати виступи будівель, пам’ятники, бетонні стовпи, бордюри, канави і т. ін. При першій можливості сховайтеся у під’їзді житлового будинку, в підземному переході й дочекайтеся закінчення перестрілки.

Якщо ви опинилися в захопленому терористами автобусі, то:

 • не привертайте до себе їх увагу, не допускайте дій, які можуть спровокувати нападників до застосування зброї, не відповідайте на образи і приниження, не дивіться в очі злочинцям, не ведіть себе зухвало;
 • не реагуйте на їх провокаційну поведінку;
 • не допускайте істерики і паніки, не заперечуйте злочинцям, не ризикуйте життям своїм і оточуючих;
 • огляньте салон, позначте місця можливого укриття в разі стрілянини;
 • якщо спецслужби зроблять спробу штурму - лягайте на підлогу між кріслами і залишайтеся там до кінця штурму;
 • після звільнення негайно покиньте автобус, тому що не виключена можливість попереднього його мінування терористами і вибуху.

Якщо ви потрапили в число тих, хто звільняється, то повинні максимально допомогти тим, хто залишається у терористів. Для цього надайте групі по борьбі із тероризмом якомога більше і точнішу інформацію, а саме:

 • кількість терористів;
 • їх озброєння;
 • число заручників;
 • моральний та фізичний стан терористів;
 • особливості поведінки терористів;
 • хто головний у групі.

Світовий досвід показує, що небезпека може чатувати на кожного. Для організації масштабного вибуху достатньо лише однієї людини, зацикленої нат певній ідеї чи ненависті. І виявити потенційного терориста буває дуже складно. Тож знання вище зазначених правил безпеки допоможе вам уникнути можливих небезпечнниї ситуацій.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ У НАТОВПІ
Статистика свідчит, що у місцях, де збирається дуже багато людей, наприклад, у школі, кінотеатрі, на стадіоні, у місцяї, де відбуваються концерти популярнрих серед молоді виконавців, некеровані панічні жії можуть викликати навіть лдюдські жертви.

Щоб не загинути у натовпі, найкраще - не потрапляти в нього.

Потрібно памятати, щонайнебезпечніше - це бути затиснутим і затоптаним у натовпі! Найбільша тіснява буває у дверях, перед сценою, на виході із стадіону.

Не можна наближатися до вітрин, скляних дверей, металевих парканів, до яких можуть притиснути і роздушити. Якщо натовп захопив вас, не чиніть йому опору. Необхідно глибоко вдихнути, зігнути руки в ліктях, підняти їх так, щоб захистити грудну клітку. Також важливо не тримати руки в кишенях, не чіплятися ні за що руками - їх можуть зламати. Якщо є можливість, потрібно застібнути одяг, зібрати волосся. Високі підбори також можуть коштувати життя, як і розв’язаний шнурок. Позбавтеся від речей, які заважають вашим рухам, перш за все, від окулярів, краваток, шарфів. Фотоапарат, відеокамера, парасолька теж можуть бути смертельно небезпечними у некерованому натовпі. В екстремальній ситуації небезпечна навіть авторучка або гребінець у нагрудній кишені. Якщо щось впало, ні в якому разі не намагайтесь підняти - життя дорожче.

Головне завдання в натовпі - не впасти. Якщо збили з ніг, потрібно спробувати згорнутися клубком і захистити голову руками, прикриваючи потилицю. При будь-якій можливості треба спробувати встати.

Врахуйте, куди прямує натовп. Ваше завдання: визначити шляхи відступу і, побачивши їх, виринути із натовпу. Порятунок у тому, щоб піти дворами або під’їздами.

Для дітей важливо намагатися не відвідувати місця масового скупчення людей без супроводу дорослих.

Поставтесь до цих порад уважно, та при нагоді використовуйте, адже від цього залежить ваше здоров'я, а іноді, навіть життя.

БЕЗПЕКА НА ЗАЛІЗНИЦІ

Залізниця - доступний і зручний вид транспорту. Але, як і автомобільні дороги, таїть у собі масу небезпек.

Пасажир, який скористався послугами залізничного транспорту, повинен пам’ятати, що перебуває в зоні підвищеної аварійної небезпеки.

Пішоходам забороняється:

1. Ходити по залізничних коліях та наближатися до них на відстань менше п’яти метрів.

2. Переходити і перебігати через колії перед поїздом (локомотивом), що наближається, якщо до нього залишилося менше, ніж 400 метрів.

3. Переходити колію зразу після проходу поїзда, не впевнившись, що по сусідніх коліях не пересувається рухомий склад.

4. Переходити та переїжджати залізничні колії на переїзді при закритому положенні шлагбауму або при червоному світлі світлофора та звуковому сигналі переїзної сигналізації.

5. Пролізати під закритим шлагбаумом на залізничному переїзді, а також виходити на переїзд, коли шлагбаум починає закриватися.

6. На станціях і перегонах пролізати під вагонами.

7. Проходити по залізничних мостах і тунелях, не обладнаних спеціальними настилами для проходу пішоходів.

8. На електрифікованих лініях, торкатися до металевих проводів заземлення, які йдуть від опори до рейки.

9. Наближатися до електропроводу, що лежить на землі, ближче ніж на 10 метрів.

10. Класти на рейки залізничної колії будь-які предмети.

11. Підходити ближче, ніж на 0,5 метра до краю платформи після оголошення про подачу або прибуття потяга до його повної зупинки.

12. Обходити вагони, що стоять на колії, на відстані менше 5 метрів від крайнього вагона.

13. Проходити між розщепленими вагонами, що стоять на колії, якщо відстань між ними менше 10 метрів.

14. Сидіти на краю посадкової платформи, перону.

15. Перебувати на об’єктах залізничного транспорту в стані алкогольного сп’яніння.

16. Ставити особисті речі на краю платформи, перону.

Кiлькiсть переглядiв: 153